Splošna matura

PODLAGA ZA IZPIT

Katalog je določil Strokovni svet RS za splošno izobraževanje na 164. seji 19. 6. 2014 in se uporablja od spomladanskega izpitnega roka 2016.

Predmetni izpitni katalog za splošno maturo – umetnostna zgodovina, je objavljen na https://www.ric.si/splosna_matura/predmeti/umetnostnazgodovina/

RAVEN ZAHTEVNOSTI

Ena raven.

ZGRADBA IZPITA

Pisni izpit in umetnostno zgodovinski praktikum.

ČLENITEV IZPITA

Pisni izpit

Izpitna pola 1 –  5 nalog (do 7 vprašanj) polodprtega tipa, od katerih kandidat izbere in reši štiri; zajemajo pregled umetnostnozgodovinskih obdobij svetovne in slovenske umetnosti od prazgodovine do konca renesanse (slogovna in ikonografska vprašanja, veliki umetniki in temeljna umetniška dela). 3 naloge odprtega tipa, od katerih kandidat izbere in reši eno.

Izpitna pola 2 – 5 nalog (do 7 vprašanj) polodprtega tipa, od katerih kandidat izbere in reši štiri; zajemajo pregled umetnostnozgodovinskih obdobij svetovne in slovenske umetnosti od baroka do konca 20. stoletja (slogovna in ikonografska vprašanja, veliki umetniki in temeljna umetniška dela). 3 naloge odprtega tipa, od katerih kandidat izbere in reši eno.

Umetnostnozgodovinski praktikum − Srečanje z umetnostnimi spomeniki in umetnostnimi celotami na terenu (v odprtem okolju ali galerijah/muzejih), na obisku vodilnih razstav v umetniških ateljejih – v skladu z navodili v PIK SM Umetnostna zgodovina, s poudarkom na slovenski likovni ustvarjalnosti.

ČAS PISANJA

Pisni izpit Izpitna pola 1 Izpitna pola 2 − 90 minut − 90 minut.

OCENJEVANJE

Pisni izpit ocenijo zunanji ocenjevalci po navodilih za ocenjevanje, ki jih pripravi DPK SM za umetnostno zgodovino. Pisni izpit Izpitna pola 1 Izpitna pola 2 − 40 % ocene − 40 % ocene Umetnostnozgodovinski praktikum oceni učitelj po navodilih DPK SM za umetnostno zgodovino. Umetnostnozgodovinski praktikum − 20 % ocene PRAKTIČNI DEL IZPITA Kandidat med šolskim letom opravi umetnostnozgodovinski praktikum pod vodstvom učitelja, ki ga poučuje in vodi. RAZISKOVALNA NALOGA Lahko nadomesti umetnostnozgodovinski praktikum v skladu s pravili o priznavanju raziskovalnih nalog, ki jih je sprejela DK SM.

PRIPOMOČKI IN PRILOGE

Nalivno pero ali kemični svinčnik.

Podrobnejše informacije o splošni maturi iz matematike so objavljene na spletni strani: https://www.ric.si/splosna_matura/predmeti/umetnostnazgodovina /.

SPLOŠNA MATURA – LIKOVNA TEORIJA

PODLAGA ZA IZPIT

PIK SM Likovna teorija. Katalog je določil Strokovni svet RS za splošno izobraževanje na 150. seji 21. 6. 2012 in se uporablja od spomladanskega izpitnega roka 2014.

Predmetni izpitni katalog za splošno maturo – umetnostna zgodovina, je objavljen na https://www.ric.si/splosna_matura/predmeti/likovna teorija/

RAVEN ZAHTEVNOSTI

Ena raven.

ZGRADBA IZPITA

Pisni in ustni izpit.

ČLENITEV IZPITA

Pisni izpit

Izpitna pola 1 – Teoretične naloge: 5 nalog polodprtega tipa.

Izpitna pola 2 –  Likovna naloga: naloga odprtega tipa (npr. risanje, slikanje, oblikovanje).

Ustni izpit:  Likovna mapa/portfolio 10 risb v formatu A3-B2 z zagovorom, 2 vprašanji, ki zadevata slikovno gradivo in ju pripravi DPK SM za likovno teorijo.

ČAS PISANJA

Pisni izpit

Izpitna pola 1 − 90 minut

Izpitna pola 2 − 120 minut

Ustni izpit − do 20 minut

OCENJEVANJE

Pisni izpit ocenijo zunanji ocenjevalci po navodilih za ocenjevanje, ki jih pripravi DPK SM za likovno teorijo.

Pisni izpit Izpitna pola 1 − 30 % ocene

Izpitna pola 2 − 50 % ocene

Ustni izpit oceni ŠIK SM na predlog izpraševalca po navodilih DPK SM za likovno teorijo.

Ustni izpit − 20 % ocene

PRIPOMOČKI IN PRILOGE

Kandidati prinesejo k izpitu: nalivno pero ali kemični svinčnik, grafitne svinčnike različne trdote, barvne svinčnike, črne in barvne flomastre, radirko, šilček, ravnilo, dva trikotnika, šestilo, škarje in lepilo. Pri pisnem izpitu za Izpitno polo 2 kandidat prejme dva (A4) lista belega šeleshamerja in obvezno delovno gradivo, ki ga vsebina naloge zahteva.

Podrobnejše informacije o splošni maturi iz  so objavljene na spletni strani: https://www.ric.si/splosna_matura/predmeti/likovna teorija/.